Właściwe napięcie akumulatora

Akumulator jest jednym z najważniejszych elementów każdego pojazdu. Istnieje wiele metod, które pozwalają nam kontrolować jego stan w celu zapewnienia jak najdłuższej żywotności. Niestety bardzo często zapominamy, jak ważna jest profilaktyka oraz przezorność. Z tego też powodu awarie akumulatorów bardzo często zaskakują nas w najbardziej nieoczekiwanych momentach. Wystarczy poświęcić kilka minut raz w miesiącu, aby pozbawić się takich przykrych sytuacji. Jednym z najlepszych sposobów pozwalających kontrolowanie stanu urządzenia, jest regularne badanie jego napięcia. Dokładne spisywanie pomiarów może zawczasu dać nam sygnał, że stan baterii pogorszył się i wymaga doładowania lub nawet wymiany. Jakie jest właściwe napięcie akumulatora i jak wykonać pomiar?

Jakie jest właściwe, spoczynkowe napięcie akumulatora?

Napięcie akumulatora naładowanego w pełni, wynosić powinno średnio 12,6 V. Dopuszczalna jest także wartość niższa lub wyższa o 0,1 V. Jednak, aby uzyskać prawidłowy odczyt, musimy badać poziom napięcia w odpowiednich warunkach. Przede wszystkim należy podkreślić, że norma ta dotyczy urządzenia w stanie spoczynku. Podczas działania silnika, pomiar sięgnąć może bowiem od 13,7 V do nawet 14,7 V. Co prawda nie ma przeciwwskazań dotyczących wykonywania pomiaru przy włączonym silniku, czy też tuż po jego wyłączeniu. Jednak wartości wskazujące na właściwe napięcie mają duży zakres i stosuje się je odpowiednio do wieku pojazdu. Dlatego też najlepiej, aby przed badaniem, samochód pozostawał w stanie spoczynku przynajmniej przez godzinę. Pozwoli nam to uzyskać autentyczny wynik.

Jak wykonać pomiar napięcia akumulatora?

Pomiar napięcia akumulatora to bardzo prosty zabieg, który z łatwością wykonać można samodzielnie. Nie potrzebny nam w tym celu drogi sprzęt, wystarczy zwykły multimetr, który kupić można już za kilkanaście złotych. Sprawdźmy, jak zbadać poziom napięcia akumulatora w kilku krokach:
  1. Multimetr ustawiamy na badanie napięcia stałego — zakres do 20 V.
  2. Kable pomiarowe umieszczamy w odpowiednich wejściach oznaczonych w instrukcji.
  3. Końcówki kabli przykładamy odpowiednio do biegunów akumulatora.
Multimetr pozwala na uzyskanie dokładnego odczytu. Akumulator jest w dobrym stanie, jeśli otrzymana wartość mieści się w wyżej wymienionych ramach.

Co robić, kiedy napięcie akumulatora jest za niskie?

Przy wykonywaniu częstych pomiarów, okazać się może, że prędzej czy później, wartość, którą pokaże multimetr będzie niższa, niż nakazuje norma. Co możemy wtedy zrobić? Wpływ na to ma przede wszystkim wynik, jaki otrzymaliśmy. Nieznaczny spadek napięcia nie stanowi dużego problemu. Wystarczy wtedy podładować go za pomocą prostownika. Jeśli jednak czytnik wskazuje wartość niższą, niż 11 V, to mamy do czynienia z głębokim rozładowaniem. W takich sytuacjach możemy próbować naładować baterię, lecz nie zawsze się nam to uda. Konieczna może być więc wymiana urządzenia na nowe.

Komentarze

  1. Napięcie można również sprawdzić w jednym z punktów partnerskich: https://akustrefa.pl/gdzie-kupic-akumulator

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Centrum Akumulatorów na terenie Poznania

W jaki sposób dobrać akumulator do swojego skutera?

Jak dobrać prawidłowy akumulator?